Eustace pitcher Braden Strickland was named a first-team all-state pitcher on the Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association’s Class 2A All-State Baseball Team.

Strickland, a Louisiana State University signee, was 7-1 with 132 strikeouts and two no-hitters during his senior season. He also hit .500 with 10 home runs and 44 RBI.

Cameron Yoe pitcher Zach Brashear was voted the player of the year. He was 12-2 on the mound and the senior, who played shortstop when not pitching, batted .500 with 37 runs batted in in leading the Yoemen to the state title.

Here is the Texas Sports Writers Association’s Class A All-State Baseball Team:

FIRST TEAM

Pitchers — Zach Brashear, Cameron, sr.; Dylan Blaha, Weimar, jr.;  Braden Strickland, Eustace, sr.

Catcher — Kyle Blundau, Schulenburg, jr.

First baseman —  Patrick Robles, Forsan, jr.

Second baseman — Sterling Kiper, Bushland, sr.

Shortstop —  Brett Wilhelm, Bushland, sr.

Third baseman — Zach Thomas, Corsicana Mildred, sr.

Outfielders — Thomas Rinn, Cameron, sr.; Ty Salmon, Crockett, sr.; Doug Drury, Bangs, sr.

DH — Jesse Hoover, Marion, sr.

Coach of the Year — John Broussard, Cameron.

SECOND TEAM

Pitchers — Alex Phillips, Central Heights, soph.; Matt Roberts, New Waverly, sr.; Zach Hobbs, Palmer, sr.

Catcher — Zack Stone, Crockett, jr.

First baseman — Ryan Todd, Holliday, jr.

Second baseman — Brad Maddux, Clifton, sr.

Shortstop — Coleman Bowden, Brock, sr. and Hunter Haley, Central Heights, jr.

Third baseman — Caleb Gibson, Troup, sr.

Outfielders — Hayden Summers, Central Heights, jr.; Chris Johnson, West Rusk, sr.; (tie) Walker Dailey, Brock, jr. and Julius McPherson, Crockett, jr.

DH —  Ryan Fares, Rogers, sr.

THIRD TEAM

Pitchers — Bandy Decker, Brock, sr.; Joseph Rubio, Bishop, soph.; (tie) Zachary Bassham, Hughes Springs, soph. and Tye Weber, Wall, sr.

Catcher — (tie) Zach Metzger, Sunnyvale, jr. and Travis Hill, Tom Bean, jr.

First baseman — (tie) Cole Pemberton, Crockett, sr. and Coy Guentert, Weimar, sr.

Second baseman — Stratton Bocanegra, Childress, soph.

Shortstop — Derick Smith, White Oak, sr.

Third baseman — (tie) Zane Phillips, Central Heights, sr.; Tyler Lyons, Harleton, sr.; and Ty Morgan, Cameron, sr.

Outfielders — Trent Fuller, Central Heights, sr.; Jacob Langhamer, Schulenburg, jr.; (tie) Cody Hawkins, Hughes Springs, soph. and Lance Walker, Franklin, sr.

DH — Zach Richardson, Harleton, sr.

HONORABLE MENTION

PITCHERS

Coleman Bowden, Brock, sr.; Billy Brosh, Hawley, sr.; Bryse Buster, Krum, sr.; Zack Dameron, White Oak, sr.; Doug Drury, Bangs, sr.; Micah Easterling, Ponder, sr.; Ryan Fares, Rogers, sr.; Tyler Hoelscher, Troy, sr.; Jesse Hoover, Marion, sr.; Johnny Johnson, Tom Bean, jr.; Sterling Kiper, Bushland, sr.; Tyler Lyons, Harleton, sr.; Travis Madden, Industrial, sr.; Brad Maddux, Clifton, sr.;  Monty McCasland, Bushland, sr.; Clay O’Dell, Jim Ned, jr.; Jayden O’Dell, Jim Ned, sr.; Kaleb Read, Paradise, sr.; Brady Riley, West Rusk, sr.; Zach Thomas, Corsicana Mildred, sr.; Landon Wilson, Melissa, soph.

CATCHERS

Tyler Boyd, Daingerfield, sr.; Bryse Buster, Krum, sr.; A.J. Cantu, Hebronville, sr.; Garrett Derden, Palmer, jr.; Micah Easterling, Ponder, sr.; Ethan Evans, Blanco, sr.; Toi Glover, Paradise, sr.; Clayton Parks, Sonora, jr.; Garret Schultz, Karnes City, sr.

FIRST BASEMEN

Ryan Burden, Brock, sr.; Joe David Cisneros, Falfurrias, jr.; Zach Hobbs, Palmer, sr.; Ryan Pannell, San Saba, jr.

SECOND BASEMEN

Camden Duzenack, Melissa, soph.; Donnie Havard, Lexington, jr.;  Clayton Labus, Karnes City, sr.; Jon Lawrence, Crockett, sr.; Braden Williams, Bangs, jr.

SHORTSTOPS

Zachary Bassham, Hughes Springs, soph.; Dylan Blaha, Weimar, jr.; Dylan Brownsworth, Clifton, sr.; Zach Brashear, Cameron Yoe, sr.; Chris Castillo, Falfurrias, jr.; Tres Figueroa, Bishop, sr.; Sean Hesler, Marion, sr.; Joey Lavalle, Jim Ned, sr.; Byron Martin, Luling, jr.; Tyler McAllister, Pottsboro, jr.; Josh Merrifield, Littlefield, sr.; Travis Miller, Grand Saline, sr.; Brett Rasberry, Wall, sr.; Matt Roberts, New Waverly, sr.; Wesley Schoon, Harmony, jr.;  Joseph Smoldas, Crockett, sr.; Braden Strickland, Eustace, sr.

THIRD BASEMAN

Ely Gallego, Alpine, jr.; Colton Jones, Hughes Springs, sr.; Dalton Tisdale, Jacksboro, sr.; Matthew Zuniga, Falfurrias, sr.; Ty Weber, Wall, sr.

OUTFIELDERS

Kaelan Blok, Lexington, sr.; Austin Bolin, Grand Saline, jr.; Tyler Chovanec, Industrial, sr.; Kevin Dozier, Corsicana Mildred, sr.; Tyler Lowe, Palmer, soph.; Luke Laminack, Harmony, sr.; Jake McClain, Teague, sr.; David Mims, Daingerfield, sr.; Logan Pieper, Tom Moore, jr.; Brent Rasberry, Wall, sr.; Caz Wojciak, Krum, fr.; J. Boyd Vaughan, Karnes City, sr.

DHs

Dalton Brown, Ponder, jr.; Trevor Marsh, Crockett, sr.; Clay O’Dell, Jim Ned, jr.; Jayden O’Dell, Jim Ned, sr.; Kaleb Read, Paradise, sr.; Blake Stembridge, Bangs, jr.

Recommended for you