The following are unofficial results released from the Henderson County Courthouse Tuesday night with 31 of 31 precincts reporting.. According to the unofficial results, only 6,889 of the registered voters in the county — or 14.13% — voted in the primary.



Republican Primary

• U.S. Senator

- Kay Bailey Hutchison 4,684; 100%

• U.S. Representative

- Jeb Hensarling 4,449; 100%

• Governor

- Rick Perry 4,044; 81.78%

- Star Locke 230; 4.65%

- Larry Kilgore 348; 7.04%

- Rhett R. Smith 323; 6.53%

• Lt. Governor

- David Dewhurst 3,903; 80.77%

- Tom Kelly 929; 19.23%

• Attorney General

- Greg Abbott; 4,376; 100%

• Comptroller

- Susan Combs 4,290; 100%

• General Land Commissioner

- Jerry Patterson 4,176; 100%

• Agriculture Commissioner

- Todd Staples 4,480; 100%

• Railroad Commissioner

- Buck Werner 1,989; 44.42%

- Elizabeth Ames Jones 2,489; 55.58%

• Chief Justice, Supreme Court, Unexpired Term

- Wallace Jefferson 3,932; 100%

• Justice, Supreme Court, Place 2

- Steve Smith 2,566; 61.85%

- Don Willett 1583; 38.15%

• Justice, Supreme Court, Place 4

- David M. Medina 3,827; 100%

• Justice, Supreme Court, Place 6

- Nathan Hecht 3,845; 100%

• Justice, Supreme Court, Place 8, Unexpired Term

- Phil Johnson 3,828; 100%

• Presiding Judge, Court of Criminal Appeals

- Sharon Keller 2,184; 51.95%

- Tom Price 2,020; 48.05%

• Judge, Court of Criminal Appeals, Place 7

- Barbara Parker Hervey 3,774; 100%

• Judge, Court of Criminal Appeals, Place 8

- Charles Holcomb 2,615; 64.46%

- Terry Keel 838; 20.66%

- Robert W. Francis 604; 14.89%

• Member, State Board of Education, District 9

- Don McLeroy 3,777; 100%

• State Senator, District 3

- David Kleimann 527; 11.40%

- Bob Reeves 694; 15.01%

- Robert Nichols 2,901; 62.75%

- Frank Denton 501; 10.84%

• State Representative, District 4

- Wade Gent 2,300; 44.86%

- Betty Brown 2,827; 55.14%

• Justice, 12th Court of Appeals District, Place 3

- Sam Griffith 3,671; 100%

• District Judge, 173rd Judicial District

- Dan Moore 3,144; 64.02%

- Mark W. Hall 1,767; 35.98%

• County Judge

- David H. Holstein 2,590; 51.58%

- Aubrey L. Jones, Jr. 2,431; 48.42%

• Judge, County Court at Law No. 1

- D. Matt Livingston 4,120; 100%

• Judge, County Court at Law No. 2

- Nancy Adam Perryman 4,014; 100%

• District Clerk

- Martha Lam 2,179; 45.50%

- Becky Hanks 2,610; 54.50%

• County Clerk

- Gwen Moffeit 4,435; 100%

• County Treasurer

- Karin Smith 4,116; 100%

• County Commissioner, Precinct 2

- Mike Smith 396; 45.10%

- Wade McKinney 482; 54.90%

• County Commissioner, Precinct 4

- Leland H. “Butch” Cooley II (withdrew from race)

- Ken Geeslin 1,054

• Justice of the Peace, Precinct 2

- Billy G. Phillips 416; 37.28%

- Dale Blaylock 700; 62.72%

• Justice of the Peace, Precinct 3

- Sue Starnes 760; 70.37%

- Shannon McLean 320; 29.63%

• Justice of the Peace, Precinct 5

- Tommy Barnett 306; 47%

- William A Parker 49; 7.53%

- Steve Lynch 60; 9.22%

- Pam Underhill 236; 36.25%

• Justice of the Peace, Precinct 6

- Milton K. Adams 1,360; 100%

• County Chairman

- William C. “Dub” McCarty 4,014; 100%



Democrat Primary

• U.S. Senator

- Darrel Reece Hunter 323; 24.83%

- Gene Kelly 516; 39.66%

- Barbara Ann Radnofsky 462; 35.51%

• U.S. Representative, District 5

- Charlie Thompson 1,131; 100%

• Governor

- Chris Bell 832; 63.27%

- Bob Gammage 441; 33.54%

- Rashad Jafer 42; 3.19%

• Lt. Governor

- Maria Luisa Alvarado 361; 28.29%

- Adrian De Leon 212; 16.61%

- Benjamin Z. Grant 703; 55.09%

• Attorney General

- David Van Os 1,157; 100%

• Comptroller

- Fred Head 1,161; 100%

• General Land Commissioner

- VaLinda Hathcox 1,136; 100%

• Agriculture Commissioner

- Hank Gilbert 1,056; 83.54%

- Koecadee Melton, Jr. 208; 16.46%

• Railroad Commissioner

- Dale Henry 1,194; 100%

• Justice, Supreme Court, Place 2

- William E. “Bill” Moody 1,167; 100%

• Presiding Judge, Court of Criminal Appeals

- J.R. Molina 1,139; 100%

• Member, State Board of Education, District 9

- Maggie Charleton 1,158; 100%

• State Representative, District 4

- K.J. “Bear” Gleason 1,149; 100%

• County Judge

- Charles Curtis 1,170; 100%

• County Surveyor

- Jack L. Ward 1,201; 100%

• County Commissioner, Precinct 2

- Alan Morris Jordan 154; 100%

• County Commissioner, Precinct 4

- Jerry West 400; 100%

• Justice of the Peace, Precinct 1

- Henry S. Ashford 145; 100%

• Justice of the Peace, Precinct 2

- Frank P. Winton III 237; 100%

• Justice of the Peace; Precinct 3

- Bob A Daniel, Jr. 222; 100%

• Justice of the Peace; Precinct 4

- Sue Tarrant 181; 100%

• Justice of the Peace, Precinct 5

- Susan Till 103; 47.91%

- Lloyd Arthus 112; 52.09%

• County Chairman

- Ray Smith 1,190; 100%

• Precinct Chairman, Precinct 3N

- Hugh Dixon 39; 76.47%

- Terry Vann 12; 23.53%

Recommended for you