With 17 of 31 PRECINCTS counted, the following are the elections results in Henderson County:



Republican Primary

• State Senator, District 3

- David Kleimann 360; 11.10%

- Bob Reeves 479; 14.77%

- Robert Nichols 2,070; 63.85%

- Frank Denton 333; 10.27%

• State Representative, District 4

- Wade Gent 1,595; 44.55%

- Betty Brown 1,985; 55.45%

• Justice, 12th Court of Appeals District, Place 3

- Sam Griffith 2,567; 100%

• District Judge, 173rd Judicial District

- Dan Moore 2,244; 65.12%

- Mark W. Hall 1,202; 67.29%

• County Judge

- David H. Holstein 1,774; 50.23%

- Aubrey L. Jones, Jr. 1,758; 49.77%

• Judge, County Court at Law No. 1

- D. Matt Livingston 2,903; 100%

Judge, County Court at Law No. 2

- Nancy Adam Perryman2,828; 100%

• District Clerk

- Martha Lam 1,529; 45.40%

- Becky Hanks 1,839; 53.60%

• County Clerk

- Gwen Moffeit 3,116; 100%

• County Treasurer

- Karin Smith 2,890; 100%

• County Commissioner, Precinct 2

- Mike Smith 354; 43.33%

- Wade McKinney 463; 56.67%

• County Commissioner, Precinct 4

- Leland H. “Butch” Cooley III (withdrew from race)

- Ken Geeslin 772

• Justice of the Peace, Precinct 2

- Billy G. Phillips 356; 39.91%

- Dale Blaylock 536; 60.09%

• Justice of the Peace, Precinct 3

- Sue Starnes 548; 68.07%

- Shannon McLean 257; 31.93%

Justice of the Peace, Precinct 5

- Tommy Barnett 64; 28.07%

- William A Parker 21; 9.21%

- Steve Lynch 38; 16.67%

- Pam Underhill 105; 46.05%

• Justice of the Peace, Precinct 6

- Milton K. Adams 1,051; 100%

• County Chairman

- William C. “Dub” McCarty 2,807; 100%





Democrat Primary

• State Representative, District 4

- K.J. “Bear” Gleason 665; 100%

• County Judge

- Charles Curtis 680; 100%

• County Surveyor

- Jack L. Ward 703; 100%

• County Commissioner, Precinct 2

- Alan Morris Jordan 139; 100%

• County Commissioner, Precinct 4

- Jerry West 217; 100%

• Justice of the Peace, Precinct 1

- Henry S. Ashford 112; 100%

• Justice of the Peace, Precinct 2

- Frank P. Winton III 151; 100%

• Justice of the Peace; Precinct 3

- Bob A Daniel, Jr. 170; 100%

• Justice of the Peace; Precinct 4

- Sue Tarrant 59; 100%

• Justice of the Peace, Precinct 5

- Susan Till 28; 52.83%

- Lloyd Arthus 25; 47.17%

• County Chairman

- Ray Smith 696; 100%

Precinct Chairman, Precinct 3N

- Hugh Dixon 6; 60%

- Terry Vann 4; 40%



* For statewide races, see the Secretary of State’s Website at http://enr.sos.state.tx.us/

Recommended for you