Athens Review, Athens, Texas

January 23, 2007

District 14-AAAA Swimming


Results from the District 14-AAAA Swimming Championships held Saturday at Nacogdoches:

Girls

Team Standings — 1, Nacogdoches, 150; 2, Athens, 149; 3, Whitehouse, 82; 4, Red Oak, 16; Chapel Hill, 16.

200 Medley Relay —1, Athens (Shaun Julian, Dyann Hopkins, Ashten Pickett, Stephanie Sims), 2:07.86; 2, Nacogdoches (Emily Roberson, Mary Beth Cheever, Becca Fleet, Anna Garrison), 2:07.88; 3, Whitehouse (Brittany Wink, Brittany Wilkens, Natalie Holcomb, Catherine Drott), 2:07.92.

200 Freestyle —1, Natalie Holcomb, Whitehouse, 1:58.28; 2, Jennifer Steele, Chapel Hill, 1:59.70; 3, Becca Fleet, Nacogdoches, 2:15.12; 4, Maddie Hooper, Red Oak, 2:17.89; 5, Emily Endres, Athens, 2:20.90; 6, Alex Anderson, Nacogdoches, 2:22.27.

200 Individual Medley —1, Brittany Wilkens, Whitehouse, 2:25.89; 2, Emily Roberson, Nacogdoches, 2:30.17; 3, Mary Beth Cheever, Nacogdoches, 2:41.45; 4, Ashten Pickett, Athens, 2:56.24; 5, Casey Krywalski, Red Oak, 3:11.51.

50 Freestyle —1, Tess Haynie, Athens, 28.16; 2, Madalyn Deason, Nacogdoches, 28.51; 3, Anna Garrison, Nacogdoches, 29.42; 4, Allison Sanders, Athens, 29.76; 5, Dyann Hopkins, Athens, 30.24; 6, Shelby Winthrop, Nacogdoches, 32.20.

1- meter diving —1, Bryana Bogowitz, Athens, 222.0.

100 Butterfly —1, Becca Fleet, Nacogdoches, 1:08.56; 2, Shaun Julian, Athens, 1:11.09; 3, Maddie Hooper, Red Oak, 1:11.94; 4, Brittany Wink, Whitehouse, 1:13.32; 5, Ashten Pickett, Athens, 1:17.66; 6, Alex Anderson, Nacogdoches, 1:18.59.

100 Freestyle —1, Stephanie Sims, Athens, 1:00.11; 2, Tess Haynie, Athens, 1:01.69; 3, Madalyn Deason, Nacogdoches, 1:02.86; 4, Anna Garrison, Nacogdoches, 1:04.32; 5, Allison Sanders, Athens, 1:08.78; 6, Casandra Eyerly, Whitehouse, 1:11.43.

500 Freestyle —1, Jennifer Steele, Chapel Hill, 5:11.97; 2, Natalie Holcomb, Whitehouse, 5:12.05; 3, Emily Endres, Athens, 6:31.72; 4, Abigail Garrison, Nacogdoches, 6:37.72; 5, Sarah Fleet, Nacogdoches, 6:38.70; 6, Sarah Pickard, Nacogdoches, 6:44.20.

200 Freestyle Relay —1, Nacogdoches (Emily Roberson, Anna Garrison, Madalyn Deason, Becca Fleet), 1:53.40; 2, Athens (Tess Haynie, Madelyn Smith, Allison Sanders, Stephanie Sims), 1:53.48.

100 Backstroke —1, Shaun Julian, Athens, 1:06.67; 2, Emily Roberson, Nacogdoches, 1:09.68; 3, Brittany Wink, Whitehouse, 1:11.23; 4, Allison Holl, Nacogdoches, 1:16.17; 5, Madelyn Smith, Athens, 1:16.32; 6, Sarah Fleet, Nacogdoches, 1:18.80.

100 Breaststroke —1, Brittany Wilkens, Whitehouse, 1:12.40; 2, Stephanie Sims, Athens, 1:23.35; 3, Mary Beth Cheever, Nacogdoches, 1:23.44; 4, Shelby Winthrop, Nacogdoches, 1:26.31; 5, Dyann Hopkins, Athens, 1:26.89; 6, Abigail Garrison, Nacogdoches, 1:30.51.

400 Freestyle Relay —1, Whitehouse (Brittany Wilkens, Casandra Eyerly, Brittany Wink, Natalie Holcomb), 4:08.59; 2, Athens (Emily Endres, Tess Haynie, Dyann Hopkins, Shaun Julian), 4:12.89; 3, Mary Beth Cheever, Alex Anderson, Abigail Garrison, Madalyn Deason), 4:22.85.

Boys

Team Standings —1, Nacogdoches, 203; 2, Athens, 133; 3, Whitehouse, 62; 4, Red Oak, 56; 5, Chapel Hill, 8.

200 Medley Relay —1, Nacogdoches (John Howell, Asa Vermeulen, Tyler LaFour, Hunter La Four), 1:44.89; 2, Athens (Michael Haynie, Cody Robson, Mark Davis, Rourke Barrett), 1:47.98; 3, Red Oak (Jeremy Gnoza, Zach Gnoza, Bobby Krywalski, Andy Palmer), 1:53.75; 4, Whitehouse (Jeremy Priest, Nathan Fulps, Will Post, Timothy Priest), 2:04.89.

200 Freestyle —1, Rourke Barrett, Athens, 1:15.17; 2, Jake McLain, Nacogdoches, 1:54.56; 3, George Clark, Nacogdoches, 2:08.06; 4, Mark Davis, Athens, 2:08.97; 5, Nathan Byrd, Nacogdoches, 2:19.80; 6, Jeremy Priest, Whitehouse, 2:40.70.

200 Individual Medley —1, Cody Robson, Athens, 2:11.71; 2, Cody Cupit, Nacogdoches, 2:17.62; 3, Nathan Fulps, Whitehouse, 2:19.63; 4, Robert Steele, Chapel Hill, 2:23.48; 5, Zach Gnoza, Red Oak, 2:25.78; 6, Andy Palmer, Red Oak, 2:27.10.

50 Freestyle —1, Michael Haynie, Athens, 23.43; 2, Asa Vermeulen, Nacogdoches, 24.15; 3, Jacob West, Nacogdoches, 24.32; 4, Hunter LaFour, Nacogdoches, 24.54; 5, Bobby Krywalski, Red Oak, 25.48; 6, Phillip Shafer, Whitehouse, 25.66.

1-meter diving —1, Chris Abadie, Athens, 285.05; 2, Corey Goodrich, Athens, 273.20; 3, Michael David, Athens, 268.50.

100 Butterfly —1, Asa Vermeulen, Nacogdoches, 59.08; 2, Mark Davis, Athens, 1:03.39; 3, Tyler LaFour, Nacogdoches, 1:03.47; 4, Logan Ivy, Nacogdoches, 1:04.19; 5, John Newman, Nacogdoches, 1:04.64; 6, Bobby Krywalski, Red Oak, 1:06.29.

100 Freestyle —1, John Howell, Nacogdoches, 48.05; 2, Rourke Barrett, Athens, 49.37; 3, Michael Haynie, Athens, 51.64; 4, Jacob West, Nacogdoches, 54.72; 5, Hunter LaFour, Nacogdoches, 55.42; 6, Jared Baker, Nacogdoches, 55.90.

500 Freestyle —1, Jeremy Gnoza, Red Oak, 5:34.50; 2, George Clark, Nacogdoches, 5:49.13; 3, Christopher Shaw, Nacogdoches, 6:04.43; 4, John Newman, Nacogdoches, 6:21.46; 5, Nathan Byrd, Nacogdoches, 7:08.76; 6, Shiloh Mills, Athens, 7:20.13..

200 Freestyle Relay —1, Athens (Rourke Barrett, Mark Davis, Cody Robson, Michael Haynie), 1:34.49; 2, Nacogdoches (Jake McLain, Hunter LaFour, Tyler LaFour, Jacob West), 1:35.51; 3, Red Oak (Zach Gnoza, Bobby Krywalski, Andy Palmer, Jeremy Gnoza), 1:40.11; 4, Phillip Shafer, Dylan Davis, Timothy Priest, Andrew Drott), 2:09.00.

100 Backstroke —1, John Howell, Nacogdoches, 54.51; 2, Jake McLain, Nacogdoches, 59.87; 3, Cody Cupit, Nacogdoches, 1:03.25; 4, Tyler LaFour, Nacogdoches, 1:06.42; 5, Jeremy Priest, Whitehouse, 1:17.07; 6, Shiloh Mills, Athens, 1:21.43.

100 Breaststroke —1, Cody Robson, Athens, 1:05.29; 2, Jeremy Gnoza, Red Oak, 1:09.09; 3, Oscar Gomes, Nacogdoches, 1:10.01; 4, Nathan Fulps, Whitehouse, 1:10.75; 5, Harry Duncan, Nacogdoches, 1:12.21; 6, Robert Steele, Chapel Hill, 1:12.91.

400 Freestyle Relay —1, Nacogdoches (Jake McLain, Jacob West, Asa Vermeulen, John Howell), 3:31.59; 2, Whitehouse (Will Post, Andrew Drott, Jeremy Priest, Nathan Fulps), 4:18.90; 3, Athens (Jacob Norsworthy, Cody Robson, Lane Rogers, Shiloh Mills), 4:54.79.