Athens Review, Athens, Texas

March 21, 2013

Henderson County Livestock Show results


The Athens Review

Athens —  Breeding Rabbit Show



Mini Rex

Junior Buck

1. Madison Himes, Cross Roads 4-H

2. Trey Salazar, Happy Days 4-H

3. Katelyn Smith, Cross Roads 4-H

4. Jodi Costlow, Mabank FFA

5. Brittany Davis, Mabank FFA

6. Makayla Arnold, Cross Roads 4-H

Senior Buck

1. Makayla Arnold, Cross Roads 4-H (Best Opposite)

2. Kaylee Baker, Cross Roads 4-H

3. Courtney Hancock, Cross Roads 4-H

4. Maggie Shelton, East Texas Young Riders

5. Gentry Weatherford, Happy Days 4-H

6. Laura Ashley Childress, Cedar Creek 4-H

Junior Doe

1. Trey Salazar, Happy Days 4-H (Best of Breed)

2. Makayla Arnold, Cross Roads 4-H

3. Meghan Cook, Happy Days 4-H

4. Trey Salazar, Happy Days 4-H

5. Claire Spivey, Cross Roads 4-H

6. Abbie Cates, Horizon 4-H

Senior Doe

1. Samantha Smith, Horizon 4-H

2. Ben Smith, All American 4-H

3. Amelia Veros, All American 4-H

4. Justin Evans, Frankston FFA

5. Makayla Arnold, Cross Roads 4-H

6. Ashley Lofton, Horizon 4-H

Californian

Junior Buck

1. Allison Dowell, Cross Roads 4-H

2. Samantha Smith, Horizon 4-H

Senior Buck

1. Alex Wogerer, Cross Roads 4-H (Best of Breed)

2. Alex Wogerer, Cross Roads 4-H

3. Alyssa Wogerer, Cross Roads 4-H

4. Macey Crabtree, Happy Days 4-H

5. Sara Spivey, Cross Roads 4-H

6. Savanah Calhoun, Chandler 4-H

Junior Doe

1. Allison Dowell, Cross Roads 4-H

2. Allison Dowell, Cross Roads 4-H

Senior Doe

1. Samantha Wogerer, Cross Roads 4-H (Best Opposite)

2. Alyssa Wogerer, Cross Roads 4-H

3. Samantha Wogerer, Cross Roads 4-H

4. Tanner King, Cross Roads 4-H

5. Meghan Cook, Happy Days 4-H

6. Christopher Childress, Cedar Creek 4-H

Holland Lop

Junior Buck

1. Leo Varos, All American 4-H

2. Jodi Costlow, Mabank FFA

3. Molly Nutt, Cross Roads 4-H

4. Laynee Spivey, Happy Days 4-H

5. Jacie Palmer, Frankston FFA

6. Jessica Moore, Horizon 4-H

Senior Buck

1. Jodi Costlow, Mabank FFA (Best of Breed)

2. Molly Nutt, Cross Roads 4-H

3. Leo Varos, All American 4-H

4. Sydney Harris, Cross Roads 4-H

5. Haley Durden, Happy Days 4-H

6. Daniel Stanley, HappyDays 4-H

Junior Doe

1. Megan Hartin, Horizon 4-H (Best Opposite)

2. Macy Mills, East Texas Young Riders

3. Jessica Moore, Horizon 4-H

4. Jodi Costlow, Mabank FFA

5. Amelia Varos, All American 4-H

Senior Doe

1. Matthew Stanley, Happy Days 4-H

2. Jaden Evans, Fankston FFA

3. Ashly Loftin, Horizon 4-H

4. Jarrett Riley, LaPoynor FFA

5. Jodi Costlow, Mabank FFA

6. Bayleigh White, Cross Roads FFA

Netherland Dwarfs

Senior Buck

1. Shiann Moore, Frankston FFA (Best of Breed)

2. Tabatha Crook, LaPoynor FFA

3. Carolina Billingsley, Frankston FFA

4. Melody Avalos, LaPoynor FFA

5. Kayla Pizaad, Frankston FFA

Junior Doe

1. Laura McClelland, LaPoynor FFA

Senior Doe

1. Tabatha Crook, LaPoynor FFA (Best Opposite)

2. Tabatha Crook, LaPoynor FFA

3. Jaden Evans, Frankston FFA

4. Caroline Billingsley, Frankston FFA

5. Melody Avelos, LaPoynor FFA

6. Ashley Loftin, Horizon 4-H

 

All Other Breeds

Best of Breed in the AOB Class was Cullen Jones, 8, of Frankston FFA. The Best Opposite was Sarah Davis, 11, of Happy Days 4-H.

Junior Buck

1. Brittany Fiem, Mabank FFA

2. Libby Calvin, Eustace FFA

3. Catelin Jones, Frankston FFA

4. Daniel Stanley, Happy Days 4-H

Senior Buck

1. Cullen Jones, Frankston FFA (Best of Breed)

2. Ashley Loftin, Horizon 4-H

3. Lydia Brown, Frankston FFA

4. Brittany Johnson, Brownsboro FFA

5. Emily Dowling, Frankston FFA

6. Ashley Loftin, Horizon 4-H

Junior Doe

1. Sarah Davis, Happy Days 4-H (Best Opposite)

2. Breanna Fuller, Eustace FFA

Senior Doe

1. Karlie Watson, Happy Days 4-H

2. Landon Spivey, Happy Days 4-H

3. Jr. Doe Champion

Doe and Litter

1. Trey Salazar, Happy Days 4-H

2. Macey Crabtree, Happy Days 4-H

3. Trey Salazar, Happy Days 4-H

4. Casie Spivey, Outdoor Sports

Overall Reserve Champion

1. Justin Gatlin, Crossroads 4-H, Jr. Doe Chanpion

2. Kylie Willianms, Brownsboro FFA

3. Shelby Swinnea, Cayuaga 4-H

Class 9

4. Briana Matero, Horizon 4-H

Market Goat Jr. Showmanship

1. Justin Gatlin, Crpossroads 4-H

2. Tucker Watson, Crossroads FFA

3. Calie Spivey, Crossroads 4H

4. Tanner King, Crossroads 4-H

5. Trent Watson, Crossroads FFA

6. Riley Jackson, Show Stopper 4-H

Market Goat Sr. Showmanship

1. Chad Tindel, Eustace FFA

2. Luke Leverett, Crossroads FFA

3. Emma Ricard, Cayuaga FFA

4. Courtney Wilkins, Cayuga FFA

5. Ethans Hoops, Eustace FFA

6. Jon Howard, Brownsboro FFA

Breeding Ewes

Class 1

1. Shelby Swinea, Cayuga 4-H Grand Champion Breeding Ewe

2. Courtney Wilkins, Cayuga 4-H

3. Alex Wagoerer, Crossroads 4-H

4. Alexandria Gatlin, Crossroads 4-H

5. Alex Wogerer, Crossroads 4-H

6. Shelby Swinnea, Cayuga 4-H Reservice Chapion Breeding Ewe

Fryers

1. Rand Pillians, LaPoynor FFA

2. Jarret Riley, LaPoynor FFA

3. Claire Spivey, Cross Roads 4-H

4. Kelsie Carter, Cross Roads 4-H

5. Alyssa Wogerer, Cross Roads 4-H

6. Laci Logan, LaPoynor FFA

7. River Pillians, LaPoynor FFA

8. Caitlin McCarter, Brownsboro FFA

9. Alysssa Wogerer, Cross Roads FFA

10. Claire Sprivey, Cross Roads FFA

11. Macey Cabree, Happy Days 4-H

12. Landon Spivey, Happy Days 4-H

13. Gentry Weatherford, Happy Days 4-H

14. Macey Crabtree, Happy Days 4-H

15. Meghan Cook, Happy 4-F

16. Brittney Baker, Cross Roads 4-H

17. Caitlyn Culp, Eustace FFA

18. Cheyenne Ramsey, Malakoff FFA

19. Sara Spivey, Cross Road 4-H

20. Calie Spivey Archery Ouotdoor Sports

Mechanics Shop Project Show

Brownsboro FFA ,Shop A frame, Agricultural Machinery and Equpment

Eustace FFA, Plasma/welding cart, Agricultural Machinery and Equpment

Cross Roads FFA, Light Bar, Agricultural Machinery and Equpment

Cross Roads FFA, Bumper, Agricultural Machinery and Equpment

Frankston FFA, welding bed, Agricultural Machinery and Equpment

Frankston FFA, welding bed, Agricultural Machinery and Equpment

Brownsboro FFA, 14' entrance gate, Livestock Equpment

Franston FFA, double entrance gates, Livestock Equpment

Frankston FFA, entrance gates, Livestock Equpment

Brownsboro FFA, trim chute, Livestock Equpment

Cross Roads FFA, roping chute, Livestock Equpment

Athens FFA, feeder, Livestock Equpment

Cross Roads FFA, hay feeder, Livestock Equpment

Cross Roads FFA, ATV cattle guard, Livestock Equpment

Frankston FFA, deer feeder, Livestock Equpment

Trinidad FFA, hog trap, Livestock Equpment

Trinidad FFA, hog trap, Livestock Equpment

Trinidad FFA, hog trap, Livestock Equpment

Brownsboro FFA, 14' bumper pull trailer, Trailer division

Brownsboro FFA, 12' bumper pull trailer, Trailer division

Eustace FFA, 12' utility trailer, Trailer division

Eustace FFA, Utility trailer, Trailer division

Eustace FFA, hog/dog trailer, Trailer division

Cayuga FFA, Gooseneck lowboy trailer, Trailer division

Brownsboror FFA, welding trailer, Trailer division

Athens FFA, BBQ grill, Ornamental Products

Brownsboro FFA, fire pit, Ornamental Products

Frankston FFA, fire pit, Ornamental Products

Brownsboro FFA, Swing, Ornamental Products

Christina Murphy, picnic table, Ornamental Products